Behice Özden ile Senaryoya Giriş Atölyesi 3 Kasım’da Başlıyor! – İzmir

Senaryoya Giriş Atölyesi, Müjdat Gezen Sanat Merkezi eğitmenlerinden Behice Özden liderliğinde ilerleyen, dizi, film – uzun metraj- senaryoları üstüne çalışacağımız 5 haftalık bir atölye çalışmasıdır.

Senaristlik, bir dünya yaratma halidir!

Bu çalışmada senaryo yazmanın inceliklerini öğrenirken elinizdeki karakterlerle bambaşka bir dünya yaratmanın keyfini deneyimleyeceksiniz.

“Görme” sanatına hizmet eden bir yazım türünde, görselliğin sunduğu uçsuz bucaksız imkânı kullanarak size ait olan dünyayı; belli kurallara, denklemlere, olay örgülerine ve izleyici beğenisi gibi gerçeklere göre analiz edecek; belli teknik kurallara uygun olarak kurmayı öğreneceksiniz.

Çalışma boyunca üzerinde durulacak konular:

 • Ana hikâye nedir? TV dizileri için gerekli olan belli ana hikâye şablonları
 • Ana karakterlerin önemi
 • Ana hikâye oluşturma çalışması
 • Ana karakterlerin çizilmesi
 • Senaryo ana çatısının oluşturulması
 • Sinopsis nedir? Sinopsis yazılması
 • Yan hikâye ve yan karakterlerin anlatılması ve yazılması
 • Senaryo akışının belirlenmesi, yazılması
 • Tretman nedir? Tretmanın yazılması
 • Olay örgüsünün, senaryo matematiğinin ana hatlarının öğrenilmesi ve yazılması
 • Senaryo yazımına giriş
 • Senaryo yazımı
 • Senaryonun değerlendirilmesi

Tarih:

3 Kasım 2018 – 1 Aralık 2018 arası her Cumartesi / Toplam 5 hafta

11.00-15.00

Yer:

Yazı Çizi Çeki Atölyesi

116/5 Sokak No:18/B D:3 Bornova – İzmir

Behice Özden Hakkında

1979 yılında Yalova’da dünyaya geldi. Gazetecilik hayatına yerel gazeteler ile Cumhuriyet Gazetesi’nde başladı. Müjdat Gezen Sanat Merkezi Yaratıcı Yazarlık Bölümü’nü bitirdi.

Sinegraf’ın yapımcılığında Hayat Bağları isimli dizinin senaryo ekibinde çalıştı. Bireysel senaryo çalışmalarının yanı sıra Sevin Okyay, Sami Güçlü gibi isimlerle birçok projeye imza attı. İstanbul.com Kültür Sanat Editörlüğü ve İn İstanbul Dergisi’nin Yayın Editörlüğü görevlerini üstlendi.

Halen Yazı Evi Dergi’nin editörü olan Özden’in Yeşim Cimcoz Yazı Evi ile Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde dergicilik ve senaryo üzerine dersler veriyor, Yazı Çizi Çeki Atölyesi ile projeler üretiyor.

Behice Özden ile Senaryoya Giriş Atölyesi – İzmir

İzlediği TV dizilerine sık sık müdahale edenlerden misiniz? Sinema salonundan çıkar çıkmaz, farkında bile olmadan, içinizden “ben bunu daha farklı yazardım” diyenlerden misiniz? Ekranın karşısında değil, içine girip tüm kurguyu sanki sizin hayatınızmış gibi yaşayanlardan, çok daha önemlisi “anlatmam lazım” diyebileceğiniz hikayesi olanlardan mısınız? O halde buyurun senaryo yazmanın inceliklerini, senaryo yazmanın müthiş egosunu, elinizdeki karakterlerle bambaşka bir dünya yaratmanın keyfini birlikte deneyimleyelim. Senaryoya Giriş Atölyesi kayıtlarımız başladı.

Müjdat Gezen Sanat Merkezi eğitmenlerinden Behice Özden ile 17-18, 25 Kasım tarihlerinde İzmir‘de uzun uzun senaryo yazımının aşamalarını konuşacağız.

Ana hikâyeden, ana karakterlere, senaryo çatısından sinopsise, yan hikâyelerden tretmana, senaryo yazımının incelikleriyle tanışacağız.

17-18 Kasım 2017’de 8’er saatlik iki tam günlük çalışmanın ardından, bir hafta sonra 25 Kasım’da 4 saatlik bir çalışma için yeniden bir araya geleceğiz. Toplam 20 saatlik çalışmanın ardından, Haziran 2018 sonuna kadar eğitmenimiz senaryosunu sonlandırmak isteyenlere danışmanlık verecek.

Evet, bu sayede hayalinizdeki senaryoyu bu sezon sonunda hayata geçirmiş olacaksınız.

Senaristlik, bir dünya yaratma halidir!

Detaylı bilgi ve kayıt için: bilgi@yaziciziceki.com / 0232 421 61 66

BEHİCE ÖZDEN HAKKINDA

1979 yılında Yalova’da dünyaya geldi. Gazetecilik hayatına yerel gazeteler ile Cumhuriyet Gazetesi’nde başladı. Müjdat Gezen Sanat Merkezi Yaratıcı Yazarlık Bölümü’nü bitirdi. Sinegraf’ın yapımcılığında Hayat Bağları isimli dizinin senaryo ekibinde çalıştı. Bireysel senaryo çalışmalarının yanı sıra Sevin Okyay, Sami Güçlü gibi isimlerle birçok projeye imza attı. İstanbul.com Kültür Sanat Editörlüğü ve İn İstanbul Dergisi’nin Yayın Editörlüğü görevlerini üstlendi. Halen Yazı Evi Dergi’nin editörü olan Özden’in Yeşim Cimcoz Yazı Evi ile Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde Dergicilik ve Senaryo üzerine dersler vermekte.

Kitap Editörlüğü:
Seyr-i İstanbul fotoğraf kitabının Yayın Editörlüğü
Past Present – Dün Bugün İstanbul fotoğraf kitabının Editörlüğü
Aktrist Sezer Sezin’in biyografisi (Halen yazılıyor.)