Atölyeler

FERHAT ULUDERE İLE YARATICI YAZARLIK

Yazmak öğrenilebilir ve öğretilebilir, nasıl resim, heykel, sinema, fotoğrafçılık öğrenilip öğretiliyorsa…

Öykü yazının en keyifli ve en iyileştirici alanıdır. Her türle temasta ancak hepsinden uzaktadır. Kendi dilini ve biçimini yaratır. Bazen tüm biçimlere temel olur bazen kendi kulesini inşa eder. Öykü yazmak başlı başına bir yolculuktur ve hemen hemen tüm türlerin temelini oluşturur.

Bu atölyede öncelikle öykü üzerinden çalışmaya başlayacağız, ardından roman yazmaya doğru giden aşamaları öğreneceğiz. Müjdat Gezen Sanat Merkezi (MSM) Yaratıcı Yazarlık Bölüm Başkanı Ferhat Uludere ile yaratıcı yazarlığın detaylarını çalışırken aklınızdaki hikayeleri öykü ve romanlara nasıl dönüştüreceğinizi göreceksiniz.

Çalışma boyunca üzerinde durulacak konu ve yöntemler:

Karakter yaratmak, tip ve karakterleri ayrıştırmak
Zaman ve mekân kullanımı
Olay örgüsü
• Karakterlerin olay örgüsüne yerleştirilmesi
Çatışmada öykünün inşası
Düğüm ve çözümü
• Öykünün yapıtaşları üzerinden karşılaştırmalı incelemeler
Öykü ve roman yazarken dikkat edilmesi gerekenler
Okuma tüyoları
Yazı alıştırmaları ve disiplin

BERİL ERBİL İLE YAZIYA İLK ADIM – Yazıya İlk Adım…

Yazıya İlk Adım, yazmak isteyip yazamayan, yazıya nereden başlayacağını bilemeyen kişiler için tasarlanmış, yaşamla ve yazıyla kurduğumuz bağı anlamlandıran, hikâyelerimizi ortaya çıkaran ve farklı bakış biçimlerini deneyimleten bir potansiyeli ortaya çıkarma atölyesidir.

Yazmaya hazırlayıcı bu atölye ile yazma kaygısını, korkusunu ve yazmaya başlama konusundaki sıkıntıları yenebilir, yazının iyileştirici gücünden faydalanabilirsiniz.

Bu atölye, anlatım, uygulamalar ve yazı alıştırmaları üzerinden ilerler.

Bu çalışmada, birlikte beyaz kağıtla buluşuyor, onu anlamlandırmaya başlıyor, hikâyelerimizi ortaya çıkarırken yazma korkumuzu yeniyor, yaratıcı yazarlık çalışmaları için bolca malzeme biriktiriyoruz.

Bu çalışmada bol bol yazacağız. Yazarken kendi iç dünyamızı keşfedeceğizNeden yazdığımızı ve yazının iyileştirici gücünü anlayacağız. Yaşadıklarımız ve gördüklerimiz hakkında daha önce düşünmediklerimizin farkına varacağız. Yazmamıza engel oluşturan durumları keşfedeceğiz; bu engelleri aşmanın yollarını bulacağız. Yazarak kendimizi ifade etme becerimizi geliştireceğiz. Konu bulmadaki sıkıntıları gidereceğiz. Yazabildiğimizi göreceğiz, yazma becerimizi daha ileriye taşımak istersek yaratıcı yazarlık ve öykü atölyeleri öncesinde üzerinde oynayabileceğimiz birçok malzeme biriktireceğiz.

BEHİCE ÖZDEN İLE SENARYOYA GİRİŞ

İzlediği TV dizilerine sık sık müdahale edenlerden misiniz? Sinema salonundan çıkar çıkmaz, farkında bile olmadan, içinizden “ben bunu daha farklı yazardım” diyenlerden misiniz? Ekranın karşısında değil, içine girip tüm kurguyu sanki sizin hayatınızmış gibi yaşayanlardan, çok daha önemlisi “anlatmam lazım” diyebileceğiniz hikayesi olanlardan mısınız?

O halde buyurun senaryo yazmanın inceliklerini, senaryo yazmanın müthiş egosunu, elinizdeki karakterlerle bambaşka bir dünya yaratmanın keyfini deneyimleyin.

Bu atölyede ana hikâyeden, ana karakterlere, senaryo çatısından sinopsise, yan hikâyelerden tretmana, senaryo yazımının incelikleriyle tanışacaksınız. Temelleri öğrenirken pratiklerle birlikte program sonunda senaryonuzu tamamlayabileceksiniz.

FERHAT ULUDERE İLE ÖYKÜ ATÖLYESİ

Bu çalışmada iyi bir öykünün nasıl olması gerektiğini kavrarken, öykülerinizi nasıl iyi yazacağınızı ve iyi bir öykü yazmanın temellerini keşfedeceksiniz; hikâyeleriniz ortaya çıkacak…

Bu iyileştirici uğraş ile birlikte öykünün büyülü dünyasında ilerlemekten keyif duyacaksınız.

Öykü yazıyorsanız, öykülerinizi gözden geçirmek istiyorsanız, hikâyelerinizi öyküleştirmeyi düşünüyorsanız, yazmak yerine daha iyi bir okur olmak istiyorsanız bu atölye tam size göre…

ALİCE İLE ZAMANIN İÇİNDE – BERİL ERBİL

Bu atölyede Lewis Carroll’un Alice Harikalar Diyarında adlı eserinden yola çıkarak Beyaz Tavşan’ın izinde tavşan deliğinden giriyoruz. Kitabın hikayesiyle birlikte 1800lü yılların İngiltere‘sinde dolaşıp, Carroll’u tanıyoruz. Kitabın etkilediği ve bize işaret ettiği yolların fazlalığı karşısında heyecanımız artıyor. Delilik ve zaman çevresinde bugünkü yaşantılarımızı düşünmek, hızla akan hayatımızın içinde küçük bir mola oluyor bize.

Atölye sonunda Alice, bir sürü kapının bulunduğu bir salonun kapısını aralıyor size. Salonda mı kalacaksınız? Salondaki bir kapıdan girmeyi mi seçeceksiniz? Hangi kapıyı seçeceksiniz? Arkanızı dönüp gidecek misiniz?

“-Burada kim deli değil ki! Ben deliyim. Sen delisin.

-Nereden biliyorsun benim deli olduğumu?

-Öyle olmalısın, yoksa buralara gelmezdin.”

İŞ İNSANLARI İÇİN YAZILI İLETİŞİM 

Günlük ve yaşantımızda yazı, iletişimimizin vazgeçilmez parçası. Elektronik postalar yazıyoruz, teklifler gönderiyoruz, sosyal medyada keyifli anlarımızı paylaşıyoruz, bloglar yazıyoruz, arkadaşlarımıza yorumlar yapıyoruz, Whatsapp’ta yazışıyoruz.

Zaman zaman kimimiz yazmaktan kaçıyor, kimimiz yazarken fazlasıyla vakit kaybettiğini düşünüyor, kimimiz ise gereksiz yazışmaların ve e-postaların arasında kaybolduğu için isyan ediyor.

Bu atölyede tüm bu karmaşa ve ihtiyacın içinde yazdıklarınızın farkına varacak, düşündüklerinizi yazıya dökecek, amacına ulaşan yazılarla bu alanda kendinizde bir fark yaratmaya başlayacaksınız.

KURUMSAL ATÖLYE VE EĞİTİMLER

Bu atölyeler, yazmanın matematiğini belli başlıklar altında toplayan, yaratıcılığı ve yetkinlikleri geliştiren, kişisel gelişime ve iş yaşamına katkı sağlayan atölyelerdir.

Çalışanlarınız bu atölyeler aracılığıyla analitik düşünme, yaratıcılık, kişisel gelişim, motivasyon, ifade gücü, empati, odaklanma, süreç yönetimi, planlama, iletişim becerileri, hobi edinme konularında gelişim ve dönüşüm sağlayacak.

ÖĞRETMENLERE YÖNELİK ATÖLYELER

Bu atölyeler öğretmenlerin okulda teknik, yaratıcı ve sanatsal yazı alanındaki ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlanmıştır.

————————————————————————-

Atölyelerimizle ilgili ayrıntılı bilgi ve atölye takvimi için;

bilgi@yaziciziceki.com 

0 232 421 61 66

* Atölyelerimiz talebe göre farklı illerde düzenlenmektedir.