Yazma Halleri: Bugün Ellemeyin Beni, e mi?

Yazı: Yaprak Karaman

Fotoğraf: Wendelin Jacober

Kuzum, son bir aydır ne oluyor da beni günde üç kere çalıştırmaya başladınız? İki günde bir yatmadan geceleri basıyordunuz düğmeme, ben de gecenin sessizliğinde foş foş ses çıkartarak yıkıyordum tabağı, çanağı. Bir haller var farkındayım. Karşı komşum pilli radyoyu ne zaman açsan, “Corona virüs” deyip duruyor o sesini sevdiğin kız. 

Dünya genelinde durumlar karışmış belli. Sizde de yemek yemek konusunda bir değişiklik var. Doymuyorsunuz anacım! Hele sen. Hayatında yapmadığın tatlıları yapmaya başladın. Kakaolu kek, zencefilli kurabiyeden öteye gidemeyen sen, elmalı turta ile yoğurt tatlısı yaptın en son. Anlarmış gibi “İyice çeksin şerbetini,” falan demeler bir de.

Üç yıldır girmediğin mutfaktan çıkmaz oldun. Neyse senin beyin işi azaldı bu sayede. Hep o yapıyordu yemekleri, dinleniyor şimdi. Bak o temiz çalışıyor, biliyor musun? Senin gibi dağınık değil, azami miktarda kirli çıkarıyor ayrıca. Fakat bugüne kadar bana hiç dokunmadı. Sadece “Temiz mi bunlar?” diyor, temizse alıyor içimden ihtiyacı olanları. 

Sen dağınıksın ama hızlı topluyorsun kirliyi, dağınıklığı. Yalnız vazgeç şu kapağımı ayağınla kapatmaktan, senden görüp kızın da aynısını yapıyor sonra. 

Bugün ikinci kez çalıştırdın beni. Yavrum, yemeyin o kadar çok. Bak evden de çıkmıyorsunuz göbeğiniz çıktı.

Meyve neyinize yetmiyor da türlü türlü tatlılar yapılıyor? Yapmayın evladım öyle şeyler. Bak tarçın var orada, sen tarçınlı su iç. 

Bir de… Ellemeyin bugün beni bir daha, e mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir